Новини
На кафедрі біохімії та медичної хімії ДДМУ відбулися предметні олімпіади
В квітні 2024 року студенти першого та другого курсів різних спеціальностей та факультетів ДДМУ взяли участь в олімпіадах з медичної хімії та біологічної хімії. Всі учасники проявили активність, зацікавленість до дисциплін, які викладаються на кафедрі, були мотивовані до перемоги. Студенти показали високий рівень теоретичних знань, уміння виконувати нестандартні завдання та креативно мислити.
За підсумками роботи І місце в олімпіаді з медичної хімії серед студентів І курсу зайняли з однаковими балами студенти: Рогозіна Людмила (група 4б) та Сафін Даніїл (група 3а).
За підсумками роботи олімпіади з біологічної та біоорганічної хімії серед студентів другого курсу І місце зайняв студент Хрипун Іван (група 3б).
Зичимо переможцям та призерам олімпіад безмежної наснаги, успішного навчання, перемог та віри в щасливе майбутнє незалежної України!
ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ КОМПЛЕКСНИХ ІСПИТІВ В ЛІТНЮ ЕКЗАМЕНАЦІЙНУ СЕСІЮ
Шановні студенти та викладачі!
Ознайомтеся та прийміть до виконання розміщені нижче розпорядження щодо проведення комплексних іспитів з окремих дисциплін у червні 2023-го року.
27 січня 2021р в online режимі відбулося засідання кафедри з нагоди 120-річчя професора Зубенко П.М., його наукових досягнень та педагогічної діяльності.
Професор Павло Михайлович Зубенко (1901-1999) з 1958 року по 1970 рік очолював кафедру біохімії нашого університету. В роки його керівництва були переглянуті програми та навчальні плани з біохімії. В робочих планах лекцій відображені на той момент сучасні досягнення біохімії, а також включені елементи клінічної біохімії. Переглянутий практикум студентів. В робочі плани практичних занять включені кількісні аналізи (аналіз шлункового соку, ферментів, визначення протромбінового часу, робота з приладами – колориментрами, рефрактометрами, поляриметрами, центрифугами). Розширюється список практичних робіт, включених в обов'язкові навички з біохімії. Водиться в практику виконання індивідуальних задач. На методичних нарадах кафедри розглядаються окремі лекції, результати взаємовідвідування лекцій та лабораторно-практичних занять, підсумки проведення семінарів та практичних занять.
Наукова робота кафедр, як і раніше присвячується розробці біохімії м'язів, але тепер основна увага приділяється вивченню біохімії денерваційної атрофії м'язів, а також проблеми біологічних особливостей м'язів аутотрансплантування кінцівки. Ця робота в основному спрямована на знаходження оптимальних умов для протікання біохімічних процесів в м'язах реплантованої кінцівки, оптимальних умов її приживлення. Робота ведеться спільно з кафедрами хірургії дитячого віку та гістології. З співробітників кафедри біохімії в цій роботі беруть участь професор П.М.Зубенко, професор А.А.Новікова, доцент С.М. Манзон, асистенти: Е.Ф. Лукашевіч, А.Г.Іванова, Т.Ю.Щесно. В результаті розробки цієї проблеми отримано великий експериментальний матеріал, який дозволяє охарактеризувати основні ланки порушення обміну в м'язах аутотрансплантованої кінцівки, встановити повноту відновлення біохімічних процесів. Встановлено, що в м'язах ампутованою кінцівки, що зберігається в умовах кімнатної температури протягом 2-х годин, помітно порушується вуглеводно-фосфорний обмін. Вміст основної макроергічної сполуки - креатинфосфату падає майже на 90%, в той час як кількість молочної кислоти збільшується більше, ніж в 2 рази, що позначається на концентрації водневих іонів, а разом з тим і на життєздатності ампутованою кінцівки. Результати роботи кафедри доповідалися на 1 Всесоюзному з'їзді біохіміків в 1964года, на VI Українському з'їзді фізіологів, біохіміків, фармакологів, на ІІ і ІІІ Всесоюзній конференції з пересадки органів і тканин (Одеса 1961 Єреван 1963р)
Інший напрямок наукової роботи кафедри, тісно пов'язане з першим - «Дія релаксантів на вуглеводно-фосфорний обмін і окисні процеси в м'язах». Ця робота ведеться в комплексі з кафедрою госпітальної хірургії №2 та кафедри фармакології. У роботі беруть участь асистенти Е.Н.Мозговая, Е.А.Шляхова і аспірант Е.С.Волинец. Аспірант Е.С.Волинец на основі експериментального матеріалу, отриманого нею в цьому плані підготувала і захистила кандидатську дисертацію - «Дія курареподібних речовин на окислювальні процеси в м'язах».
Ім'я Павла Михайловича Зубенко залишеться на завжди в історії вітчизняної біохімії.
Студенти гр. 351-А (спеціальність «Фармація. Промислова фармація») I-го Міжнародного факультету ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» під керівництвом старшого наукового співробітника кафедри біохімії та медичної хімії, кандидата біологічних наук, викладача Більчук В.С. відвідали з навчальною екскурсією лабораторію досліджень матеріалів, речовин і виробів Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Метою екскурсії було ознайомлення студентів з сучасними методами інструментального аналізу для поглиблення знань з курсу "Ефективні та безпечні методи аналізу". Спеціалісти Центру Запінайко Є.С. (головний судовий експерт), Спицький В.В. (завідувач лабораторії) та Сіренко О.М. (заступник завідувача лабораторії) ознайомили майбутніх фахівців з основними напрямками досліджень та наголосили, що з цього року випускники ДЗ ДМА МОЗ України спеціальності "Фармація. Промислова фармація" мають можливість працевлаштування до Центру з перспективами кар'єрного росту в зазначеному відомстві. Екскурсія викликала у наших студентів жвавий інтерес та збагатила їх новими знаннями в області сучасного обладнання, яке ефективно застосовується у різних галузях науки та промисловості.
16 травня викладач кафедри біохімії та медичної хімії Ткаченко Вікторія Андріївна відвідала XIII Всеукраїнський фестиваль науки, що проходив на базі Інституту електрозварювання (ІЕЗ) ім. Є.О. Патона НАН України. Французький інститут та Посольство Франції вже 12 раз поспіль долучаються до цієї ініціативи та спільно з Малою академією наук запрошують французьких науковців виступити з науково-популярними лекціями. Одна з таких, лекція професора університету Еврі директора Лабораторії структур і діяльності нормально-патологічних біомолекул (SABNP, Франція) Давіда Пастре: «Контроль експресії генів через поділ клітин та людські хвороби» (мовою оригіналу).
Приємне враження залишилось після перегляду робіт «маленьких науковців» Малої академії наук, оскільки діти дивували проектами у різних галузях науки. Найцікавіші роботи були відмічені і нагороджені. Церемонія нагородження відбулась у Інституті ім. О.В. Палладіна, грамоти вручав особисто академік НАН України Сергій Васильович Комісаренко. Після нагородження переможців чл.-кор. НАН України професор Олександр Григорович Мінченко презентував цікаву лекцію: «Інтегральні механізми регуляції метаболізму».
Щиро вітаємо!
Викладача кафедри біохімії та медичної хімії
Ткаченко Вікторію Андріївну
та її наукового керівника д.б.н., професора Шевцову Аллу Іванівну
з успішним захистом дисертаційної роботи
«Окисна модифікація білків та шляхи її запобігання за умов експериментальної ішемії міокарда»
на здобуття ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю «Біохімія».
Бажаємо неймовірних сил, наснаги та терпіння, світлого розуму і блискучих ідей для подальшого
саморозвитку і самореалізації, гарного настрою, великого щастя в житті та вірної удачі!
З найкращими побажаннями колектив кафедри біохімії та медичної хімії.
ХІМІЧНІ ДИВА НА КАФЕДРІ БІОХІМІЇ ТА МЕДИЧНОЇ ХІМІЇ
12 квітня на кафедрі біохімії та медичної хімії (зав. кафедрою д.б.н., доц. Г. С. Маслак) відбувся навчально-виховний позааудиторний захід «Хімічні дива». Учасниками заходу були співробітники кафедри, студенти підготовчого відділення та першого курсу, випускники шкіл для профорієнтаційної роботи та популяризації навчання в медичній академії. Захід відкрили завідувач кафедрою біохімії та медичної хімії д.б.н., доц. Г. С. Маслак та директор підготовчого відділення Я. В. Колдунов.
Студенти спостерігали за цікавими та дивовижними демонстраційними хімічними дослідами, які виконував викладач кафедри, к.т.н. Р. Є. Слободнюк. Хімічну вікторину проводила викладач, к.б.н. В. С. Більчук, а допомагали їм в цьому учасники студентського наукового товариства - Халімов Абдулазіз, Заріпов Хумоюн, Абдумаєв Джаміль, Дядічко Уляна. Хімічні досліди супроводжувались історичною та пізнавальною інформацією. Даний захід отримав високу оцінку серед колег та студентів, і продемонстрував яку високу навчально - виховну роль відіграють предметні вечори для зацікавлення студенів наукою, мотивації до навчання та самовдосконалення.
27 березня на кафедрі біохімії та медичної хімії відбулося засідання студентського наукового гуртка.
Були заслухані доповіді студентів 3 курсу Фрейвальда Семена та Неки Андрія «Вплив корвітину на показники карбонільно-оксидативного стресу у щурів з індукованою пітуїтрин-ізадриновою ішемією міокарду», Дімітрова Савви «Роль циркулюючої ДНК у процесах гемостазу», а також студентки 2 курсу Поцелуйко Владислави «Подагра».
Засідання пройшло у вигляді дискусії з викладачами, які були присутніми: керівником СНТ, доцентом, кан.біол.наук Черноусовою Н.М.; професором,док.біол.наук Шевцовою А.І.; кан.біол.наук Абраімовою О.Є, викладачем Шаульською О.Е. Також були присутні студентки 2 курсу: Крикуха Катерина, Штепа Аліна, Закрева Дар’я та Коляда Яна.
26 грудня на кафедрі біохімії та медичної хімії відбулося чергове засідання СНТ. Була представлена доповідь на тему: « The development of novel dual-action antihypertensive medicines» («Розробка новітніх антигіпертензивних препаратів подвійної дії»). В якості доповідача виступила студентка докторантури Мельбурнського університету, стипендіатка Australian research scholarship Величенко Юлія Олександровна.
26 грудня на кафедрі біохімії та медичної хімії відбудеться засідання наукового гуртка з біохімії на тему: “Розвиток новітніх антигіпертензивних препаратів з подвійною дією”, аудиторія 301 в 16:00.
Запрошуються всі бажаючі!
26th December at the Department of Biochemistry and Medical Chemistry,will be a meeting of the students scientific society of biochemistry, audience 301 at 4:00 pm. The topic of the report: “The development of Novel Dual-Action Antihypertensives medicines”
Everyone is invited!
7 вересня 2018 року на базі кафедри відбулася лекція на тему “Генотоксичність наночастинок і роль стресу ендоплазматичного ретикулума у розвитку патологічних станів”.
Лектор: Мінченко Олександр Григорович — член-кореспондент НАН України, д. б. н., проф., заступник директора НДІ Біохімії ім.Палладіна (м.Київ)
Окрім співробітників кафедри біохімії та медичної хімії, лекцію також відвідали: зав. кафедрою біохімії ДНУ ім. Олеся Гончара, д.б.н., проф. Ушакова Г.О., д.мед.н., проф. Новицька-Усенко Л.В., зав. кафедрою фізіології та біохімії тварин Дніпровського державного аграрно-економічного університету, к.б.н., проф. Степченко Л.М., студенти нашої академії, а також студенти ДНУ ім. Олеся Гончара. Лекція супроводжувалася жвавим інтересом з боку слухачів, а також різнобічною дискусією щодо викладених наукових даних та суміжних проблем.
14 травня 2018 р. відбулося сумісне засідання в межах студентських наукових гуртків відповідно кафедри гістології, кафедри біохімії та медичної хімії та кафедри мікробіології, вірусології, імунології та епідеміології. На засіданні були присутні студенти 1-го, 2-го та 3-го курсів, доценти Егорова С.Ю., Черноусова Н.М., Потоцька О.Ю. Доповіді «Будова та властивості імуноглобулінів», доп. Соломаха Т.(група 6а, 2-й курс), «Механизмы, обеспечивающие разнообразие антител. Дифференцировка плазмоцитов в лимфоидных органах человека», доп. Детков М. (група 11б, 1-й курс), «Роль Th17 у патогенезі аутоімунних захворювань», доп. Костирко І.О. (3-й курс) були заслухані з великою цікавістю.
Протягом квітня у Буковинському державному медичному університеті відбувся другий етап Всеукраїнського наукового конкурсу студентських робіт з галузі знань «Теоретична медицина». Фрейвальд Семен Валентинович, студент 2-го курсу Дніпропетровської медичної академії, посів I місце у науково-практичній конференції із роботою на тему: «Вплив корвітину й альфа-кетоглутарату на показники карбонільно-оксидативного стресу у щурів під час ізадрин-індукованої ішемії міокарду», яка була виконана на кафедрі біохімії та медичної хімії під керівництвом професора, доктора біологічних наук Шевцової Алли Іванівни. Диплом переможцю було вручено особисто ректором Буковинського державного медичного університету - доктором медичних наук, професором Бойчук Тарасом Миколайовичом.
Завідуюча кафедрою Маслак Г.С., професор Шевцова А.І. та викладач Нетроніна О.В. представили наукові надбання кафедри та прийняли активну участь у роботі науково-практичної конференції «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ І КЛІНІЧНОЇ БІОХІМІЇ», яка проходила у м. Харків, 12-13 квітня 2018 р. Організаторами конференції були Харківський національний медичний університет та Національний фармацевтичний університет.
Також під час поїздки з дружнім візитом відвідали кафедру біохімії Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Був підписаний договір про співпрацю та обговорені основні напрямки подальших досліджень.
ОБ'ЯВА
Розширений семінар з біохімії «Загальні закономірності метаболізму» для вітчизняних студентів ІІ курсу стоматологічного та медичних факультетів відбудеться в ауд № 10:
13.03 - ІІ стрічка (10.50) – стоматологія
20.03 - І стрічка (9.00) – А поток
21.03 - І стрічка (9.00) – Б поток
22.03 - І стрічка (9.00) – В поток
23.03 - І стрічка (9.00) – Г, Д поток
Матеріали для підготовки викладені на сайті кафедри
________________________________
Запрошуємо cтудентів взяти участь у I етапі I туру Всеукраїнської олімпіади з біохімії, що відбудеться 02.03.2018 року з 15.00 по 17.00 в ауд. 210 (комп’ютерний клас) кафедри.
Тестування на основі бази Крок 1
______________________________
12 ̶ 16 лютого 2018 у м. Варшаві (Польща), на базі Біологічного факультету Варшавського університету та Польського товариства з вивчення лабораторних тварин POLASA викладачі кафедри біохімії та медичної хімії Шаульська Ольга Едуардівна, Ткаченко Вікторія Андріївна та студент І мед. факультету Сірко Богдан пройшли підготовку по роботі з лабораторними тваринами за протоколом POLASA.
Навчання здійснювалося за грантом від кафедри біології Лундського університету (Швеція), Інституту фізіології та харчування тварин ім. Кілановського (Jablonna, Польща) під патронатом Національного етичного комітету з експериментів на тваринах Біологічного факультету Варшавського університету.
Освітню програму було розпочато з етичних принципів стосунків людей з тваринами, обговорення правил щодо придбання та розведення тварин, та догляду за ними, використання тварин у наукових або освітніх цілях, включаючи генетично модифіковані організми. Спеціалісти з POLASA доповідали про те, як відбувається контроль заводчиків, постачальників і користувачів, та які штрафи за порушення правил, як потрібно готувати інформацію про експерименти на тваринах, процедури планування, включаючи статистичну інформацію, правила безпеки роботи з тваринами. Цікавими були лекції присвячені розведенню лабораторних тварин з урахуванням біології виду, стандартам підтримки цих тварин (середовище, клітки, корми) та щоденному догляду.
Було також розглянуто такі теми як: мікробіологія, здоров'я та гігієна лабораторних тварин, поведінка тварин, фізіологія, анатомія, біль і страждання у лабораторних тварин; анестезія та методи знеболення, засоби евтанізії, визначення смерті тварин.
Тижневий навчальний курс включає лекції, що проводились кожного дня з 8:30 до 17:00.
Отже, цей навчальний курс є дуже цікавим та важливим, по закінченню курсів слухачі отримують сертифікат міжнародного зразка, який дозволяє проводити дослідження з використанням лабораторних тварин в будь-яких установах.
5-6 жовтня 2017року у палаці студентів ДНУ відбулася 4-та Міжнародна наукова конференція «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОЇ БІОХІМІЇ ТА КЛІТИННОЇ БІОЛОГІЇ». Організаторами якої виступили кафедра біофізики та біохімії Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара та кафедра біохімії та медичної хімії ДЗ «ДМА МОЗ УКРАЇНИ». На конференції були представлені усні та стендові доповіді за секціями: 1) нейробіологія та нейрохімія; 2) медична біохімія; 3)екологічна біохімія; 4) клітинна біологія. У роботі конференції взяли участь 292 учасники, серед них 44 іноземних, з Туреччини, Швеції, Чеської республіки, Білорусі, США, Норвегії, Польщі.
Наукова робота нашої кафедри була представлена усними доповідями Маслак Ганни Сергіївни «РІВЕНЬ ЕКСПРЕСІЇ ЦИРКАДІАЛЬНИХ ГЕНІВ У ЛІМФОЦИТАХ КРОВІ ЗА ЛЕЙКЕМІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ», Гордієнко Юлії Анатоліївни «ВИЗНАЧЕННЯ ВІЛЬНОЇ ДНК ТА ПОЛІФОСФАТІВ У ХВОРИХ НА ГОСТРИЙ ІНФАРКТ МІОКАРДА: МЕТОДОЛОГІЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ» та Ткаченко Вікторії Андріївни «ЕПЛЕРЕНОН ПОСЛАБЛЮЄ СЕРЦЕВУ ДИСФУНКЦІЮ ТА ОКИСЛЮВАЛЬНИЙ СТРЕС У ЩУРІВ З ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЮ ІШЕМІЄЮ МІОКАРДА». Та стендовою доповіддю Нетроніної Ольги Володимирівни «СІАЛОТОПИ ЛІМФОЦИТІВ КРОВІ ЗА ЛЕЙКЕМІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ».
18-20 вересня 2017р. у місті Люблін (Польща) відбулася VIII Львівсько-Люблінська конференція з експериментальної та клінічної біохімії, на якій були представлені наукові здобутки кафедри біохімії та медичної хімії нашої академії. Співробітники кафедри приймали активну участь у роботі конференції із усними та стендовими доповідями.
11-12 травня 2017 року на базі Запорізького медичного університету відбулася конференція молодих вчених та студентів з міжнародною участю «Сучасні аспекти медицини та фармації – 2017». У секції «біохімія» від ДЗ «ДМА» приймала участь студентка 2-го курсу І медичного факультету Ніколайчик Аліна (10а). За доповідь «Вплив корвітину та доксицикліну на стан міокарда при експериментальному ішемічному ушкодженні» вона посіла І місце та була відзначена Дипломом 1-го ступеня в номінації «Найкраща наукова доповідь».
Науковий керівник: вик. кафедри біохімії та медичної хімії Ткаченко В.А.
Колектив академії та студентство вітають Аліну з відмінним результатом!